منوی سايت  
     
     
  نظرسنجی  
     
   
     
  ويژه نامه هاي مجلس  
     
 

 

آخرين به روز رساني: ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

شماره۲۹۷

 
     
  آخرين اخبار  
     
 

 

 
     
  تبليغات  
     
 

 

 
     
     
     
  Powered by: Megabyte group

RSS
 
     
  هفته نامه وقايع استان مرکزی  
     
  صلاحي: بيكاري، گراني، تورم و مشكلات فرهنگي؛ مربع مشكلات جامعه

صلاحي: بيكاري، گراني، تورم و مشكلات فرهنگي؛ مربع مشكلات جامعه


دكتر عباس صلاحي نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان در مجلس نهم است. وي كه فارغ‌التحصيل طب فيزيكي و توان بخشي است....


دكتر عباس صلاحي نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان در مجلس نهم است. وي كه فارغ‌التحصيل طب فيزيكي و توان بخشي است تا‌كنون عناوين مختلفي همچون كسب عنوان پزشك نمونه بيمارستان ميلاد، كسب عنوان پزشك نمونه بيمارستان چمران و... را به‌خود اختصاص داده است. وي معتقد است اگر گراني و بيكاري رفع شود بسياري از مشكلات جامعه نيز حل خواهد شد. گفت‌وگوي وقايع استان با اين نماينده مجلس نهم را مي‌خوانيد.
به‌عنوان يك پزشك، انتظار اين بود كه جنابعالي به عضويت كميسيون بهداشت و درمان مجلس درآييد. چه شد كه عضو كميسيون اجتماعي شديد؟
به‌دليل وسعت كار و بخش‌هايي كه كميسيون اجتماعي پوشش مي‌دهد و مسائل منطقه كه بيشتر معطوف به كميسيون اجتماعي مي‌شود، حضور در كميسيون اجتماعي را به نفع حوزه انتخابيه ديدم. دليل ديگر هم اين بود كه يكي از نمايندگان استان عضو كميسيون بهداشت و درمان بود و به اين نتيجه رسيدم كه با حضور در كميسيون اجتماعي مطالبات استان در اين حوزه را پيگيري كنم.
* مشكلي كه در حال حاضر در جامعه وجود دارد اعتياد جوانان به انواع مواد‌مخدر صنعتي است، كميسيون اجتماعي چه تدابيري را در اين مورد انديشيده است؟
نظارت دقيق بر مجاري ورودي و خروجي كشور، آگاهي از عوارض مخرب اعتياد توسط مردم از طريق رسانه‌هاي گروهي و صدا و سيما، برخورد قاطع قضايي با توليدكنندگان و توزيع‌كنندگان مواد‌مخدر، تشويق و ارتقاي افرادي كه در شناسايي، دستگيري و متلاشي كردن شبكه‌هاي مافيايي شركت دارند، از جمله تدابيري است كه كميسيون اجتماعي بايد در اين زمينه دنبال كند.
*متأسفانه كمپ‌هاي ترك اعتياد امروز شرايط درماني و بهداشتي خوبي ندارند به‌نظر شما چگونه مي‌توان به شرايط اين مراكز سامان داد؟
بايد متولي اين مراكز مشخص شود، حدود نيمي از اين مراكز به‌صورت غيرقانوني فعاليت مي‌كنند. مشكلي كه وجود دارد اين است كه افرادي كه در مقام قضايي هستند برخورد‌هاي مناسب ندارند، چون بايد برخورد قانوني وجود داشته باشد تا اينگونه مشكلات رفع شود. بايد كليه موازين بهداشتي در اين مراكز رعايت شود و از افراد متخصص و آموزش ديده استفاده شود كه زير نظر مسئولان ذي‌ربط فعاليت كنند.
به‌عنوان عضو كميسيون اجتماعي مجلس، عمده‌ترين مشكل جامعه را چه مي‌دانيد؟
خوب عمده‌ترين مشكلي كه امروز مردم ما با آن دست به گريبان هستند، بيكاري، گراني، تورم و معضلات فرهنگي است. اگر اين مشكلات حل شود از مسائل و مصايب ديگر هم جلوگيري مي‌شود. چون به اعتقاد من اگر مردم رفاه اجتماعي داشته باشند به‌خصوص از امنيت شغلي برخوردار باشند، ديگر شاهد برخي نابه‌هنجاري‌ها در جامعه نخواهيم بود. ما مي‌توانيم با مصوبات و پيگيري آنها به حل مشكلات كمك كنيم. متأسفانه ما امروز شاهد برخي قانون‌گريزي‌ها در برخي سازمان‌هاي مربوطه هستيم، بايد با اين قانون‌گريزي‌ها هم برخورد شود.
يكي ديگر از مشكلات امروز جامعه زنان سرپرست خانوار هستند، كه شمار آنها روز به روز در حال افزايش است، كميته امداد به‌عنوان يك ارگان و نهاد متولي خيلي در اين مورد خوب عمل نمي‌كند، به‌نظر شما چگونه بايد در اين مورد نيز عمل كرد تا از ادامه اين روند جلوگيري شود؟ همان‌طور كه گفتم در حال حاضر سازمان بهزيستي و كميته امداد به‌صورت موازي‌كاري مشغول به كار هستند، بايد هر نهادي به درستي به وظيفه خود عمل كند. بهتر است متوليان اين امر سازمان‌هايي باشند كه فعاليت موازي خود را قطع كرده و در مورد اين مسئله فراگير تصميمات مشتركي اتخاذ كنند. مانند بهزيستي و كميته امداد
*متأسفانه دولت‌هايي كه تا‌كنون بر سركار آمدند به‌رغم شعارهايي خود اما درخصوص معضلات اجتماعي كم توجهي دارند به‌نظر شما چگونه مي‌توان با اين معضلات در جهت مثبت برخورد كرد؟
بايد در اين زمينه قوانيني جامع و فراگير وضع كرد. همچنين بايد متوليان هر كدام از اين بخش‌ها مشخص شده و ساير ارگان‌ها در حد توان خود با اين متوليان همكاري كنند و از طرف دولت نيز حمايت ويژه از اين سازمان‌ها وجود داشته باشد.
* چشم‌انداز كميسيون اجتماعي در مجلس نهم را چگونه مي‌بينيد؟
در مجلس هشتم پركارترين كميسيون، كميسيون اجتماعي بود. در مجلس نهم نيز از 19 عضو اين كميسيون 9 نفر پزشك هستند. لذا من چشم‌انداز خوبي را در اين زمينه مي‌بينم. اميدوارم با هم‌انديشي وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعي و كميته امداد و بهزيستي كميسيون اجتماعي در مسير خود موفق باشد.

موضوع اجتماعی

 
     
     
     
  نظرات ارسالی  ارسال نظر  
     
 
 
     
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به هفته نامه وقایع استان مرکزی می باشد.